Červen 2007

1.HŘÍBĚ JMÉNEM ŠTĚSTÍ - jak to všechno začalo

26. června 2007 v 14:19 | Pavlína Štafová |  Hříbě jménem Štěstí
Hříbě jménem Štěstí
"Emílie už zase není doma!"rozčiluje se její mamka , když za její dcerou přišla kamarádka Elis. "Zase na mně nepočkala.No já vím kde bude."Postěžuje si Elis a běží pryč.I Emiliina maminka ví kde její dcera je.U svého koně Satana.
Emilii je třináct a už od mala je zblázněná do koní.Od deseti chodí jezdit do stáje vlající hříva a tam má teď i ustájeného svého koně Satana.Satan je černý hřebec, kříženec Shaga Araba a teplokrevníka.Emílie si dlouho přála svého koně a když dostala Satana , dům pro ní přestal existovat a byla jen a jen u něho.Byla tak šťastná jak nikdy jindy.Spolu se svou kamarádkou Elis který měla sice o něco míň zkušeností s koňmi než Emi chodili do stájí každý den a vyjížděli do terénu na svých miláčcích.Ale od doby co má Emílie Satana, chodí do stáje dřív a Elis ji málokdy zastihne, třeba jako dnes.
Elis přiběhla celá udýchaná do areálu stáje a hned uviděla svou kamarádku.
"Ahoj Emi, půjdem se projet?"a utíkala do stájí si připravit svého koně,protože bylo jasné že Emi bude souhlasit.
Elis jezdila na hnědém teplokrevníkovi jménem Kimi. Je to klisna která má už několik hříbat a proto je velice klidná a Elis ji má strašně ráda.
Dívky stáli před stájemi a přebírali si kam by si dnes vyjeli na vyjížďku.
"Je dost teplo a už teď se začínám potit.Mohli bychom k té říčce za lesem."namítla Emílie a tím bylo rozhodnuto.
Jeli přes travnaté pláně až k lesu cvalem a pociďovali naprostou volnost kterou cítí jen v sedle svých koní.Zastavili se až u té říčky.Voda v ní byla průzračná a odrážela paprsky slunce jako diamant.Dívky tomu neodolali a vjeli tam se svými koňmi klusem tak že byli celé ostříkané.Pak sesedli,lehli si do trávy a nechali koně pást.Povídali si o závodech, které se budou letos konat a kterých by se stálo za to účastnit.
"Už jsou tři a za půl hodiny nám začíná trénink"!z poměla si a zpanikařila Elis a hned nasedala na svého koně.Emílie se k ní připojila.
Když přijeli ke stájím, Bella už je rozčíleně vyhlížela. "Kde jste ?To nevíte, že kůň před tréninkem má mít aspoň chvíli odpočinek?A ti vaši jsou tak zpocení , že by se na nich dalo klouzat"?křičela.
Děvčata poznala že nemá smysl se vymlouvat a začali se omlouvat.
"Tak teď je odsedlejte a dejte na chvíli na pastvu.Za hodinu chci ,abyste byli kompletně připraveny i s koňmi na jízdárně"!řekla už přátelským hlasem Bella a dívkám se ulevilo.
Bella byla mladá trenérka , která kdysi jezdila na ty nejlepší závody se svou kobylkou Nell , která už vyhrála několik ocenění.Byl to kříženec Araba s teplokrevníkem a proto byla velice dobře ovladatelná a vytrvalá.Ale před rokem,při přeskoku překážky utrpěla vážný pád a byla skoro utracena.Bella ji natolik měla ráda , že si život bez ní neuměla představit atak jí začala dlouhodobě léčit.Kvůli Nell Bella přestala závodit a začala trénovat pro stáj vlající hříva.
Když dívky měly koně na pastvě, sedli si ve stínu do trávy vedle ohrady.
"Bella je už delší dobu divná a pořád vzpomíná na závodění."promluvila do ticha Emílie.
"To je.Možná je to proto že by chtěla znovu závodit.Kvůli Nell se vzdala celé své kariéry. Ale jak to udělat , aby si nemyslela, že když bude závodit na jiném koni, že ne nepohrdá nad Nell?"
"Možná by šlo udělat aby zase závodila."
"Ale jak?Přemluvit se nenechá a bude jenom mrzutá!"
"Možná by šlo, aby Nell měla hříbě.Tak by to byl její potomek a BElla by na něm mohla závodit.!!"
"To je super nápad Elis!Ale kde sehnat tak výborného hřebce jako je Nell, aby hříbě mělo předpoklady na závodění?"
"Snad si úplně zapomněla na Satana?Je to přece kříženec Snaha Araba taky s teplokrevníkem jako Nell!"
"Elis tobě to dneska myslí na 100% !Ale sakra, za chvíli je ten trénink a Bella by nás určitě přizabila kdybychom přišli pozdě!"dořekla Emílie a už byli na pastvě, aby mohli připravit své koně.
Emílie o Belle večer přemýšlela.Věděla, že by Bella ráda zase závodila, ale není jisté, že by hříbě mělo na závodění vlohy i když Nell i Satan jsou výborní koně.Pak by jim Bella vynadala, že se mohlo klidně něco stát i Nell a Leo majitel stáje by je určitě vyloučil. "Ne, musím si to ještě probrat s Elis.řekla do absolutního ticha noci a po chvíli usnula.

Apollo a jeho život

25. června 2007 v 14:36 | Pavlína Štafová |  Krátke příběhy o koních
Apollo a jeho život
Apollo byl velký hřebec barvy palomino.Bydlel na malé farmě na kraji města.Farmář ho koupil své dceři 15 ti-leté Kláře která si přála koně jen aby měla kamarádky které by ji obdivovali.Když dostala Apolla byla dva dny nadšená ale pak byl jen zavřený ve stáji spíš ve stodole a nedostával vodu ani jídlo podestýlku už měl úplně ušlapanou a byl vyhublý a stal se s něho divoký hřebec který kousal a kopal.Nikdo už k němu nechodil protože se zdálo že s Apollova boxu nevyjde živý a že ho kůň ukope.Tak to trvalo asi dva roky.Kůň se jen občas dostal ven a to když vyrazil stájové dveře.Jednou se o tom dozvěděla Nikol která se přistěhovala do chalupy vedle farmy.Slyšela divokého hřebce po večerech když usínala žalostné ržáni od stodoly.Jednoho večera se rozhodla že se tam půjde podívat. Bylo dost pozdě a tak všichni spali.Když nahlédla okénkem do kůlny uviděla zbídačeného koně a když se koukla do jeho očí , viděla zášť k lidem.Chtělo se jí brečet nad tím ubohým zvířetem a protože koně milovala a jezdila profesionálně řekla si že ten kůň jednou bude vítězem derby.Hnet na druhý den zašla na farmu za farmářem a chtěla o koni vědět víc ten jí však řekl že Apollo není kůň ale zabiják.Přesto Nikol prosila aby ji dovolil ke koni jít a prohlídnout si ho.Farmář ji poslal za svou dcerou Klárou.Ta jí tam zavedla ale řekla jí že na sebe bere obrovské riziko když za ním vleze do kůlny.Nikol nepřemýšlela a malými krůčky vešla k Apollovi.Ten se začal spírat a kopat kolem sebe.Nikol na něho mluvila uklidňujícími slovy a šla pomalu k jeho hlavě,ale sama se bála.Když byla u něho na dosah ruky na chvíli zaváhala ale pak jen natáhla ruku a sjela po jeho lepké srsti.Kůň se uklidnil a přestal kopat.Klára nevěřila že je to Apollo.Nikol to řekla vše své matce a ta jí dovolila si Apolla koupit a tak na druhý den už Apollo byl v krásném prostorném boxu ještě ze třemi koňmi.Nikol ho začala krmit trénovat jezdit na něm vyhrávat soutěže a měli jet na derby.Při posledním tréninku před derby Apollovi zjistili zánět očí který je už hodně rozsáhlý.Přesto Apollo se na Derby dostal ale nevyhrál pořád se motal a v polovině trati to Nikol vzdala a odstoupila od závodu.Když dopravili Apolla zpátky domů krátce po tom oslepl.I přesto se Nikol o Apolla starala ze vší láskou ale to nestačilo a proto Apollo za rok zemřel.Tento kůň to neměl lehké ale díky Nikol mohl zbytek svého života prožít šťastný.